Instytut Filozofii i Socjologii PAN zaprasza na pierwsze spotkanie nowego cyklu seminaryjnego pt. Edukacja i społeczeństwo, uruchomionego przez Zespół Socjologii Polityki, Gospodarki i Edukacji IFiS PAN.
Edukacja dostępna dla wszystkich i włączająca ludzi w różnym wieku jest podstawą rozwoju społecznego i gospodarczego oraz funkcjonowania demokratycznego społeczeństwa. System edukacji odzwierciedla z jednej strony kondycję państwa, z drugiej przemiany zachodzących w samym społeczeństwie. W kształtowaniu szeroko rozumianego systemu potrzebna jest długofalowa perspektywa, w której edukacja opiera się na uzgodnionych wartościach i uwzględnia zbadane fakty. Potrzebne są zarówno podstawy teoretyczne jak i nowe formy działania, co do których będzie miał szansę zaistnieć choćby minimalny konsens społeczny, niezbędny dla zapewnienia dobrej edukacji.
Nowy cykl seminaryjny jest przestrzenią debaty teoretyków i praktyków, identyfikujących i nazywających wyzwania stojące przed edukacją i szukających nowych rozwiązań. Na seminariach będą omawiane empiryczne i teoretyczne prace traktujące o współczesnych problemach edukacyjnych. Zależy nam na pogłębionej refleksji, prowadzonej z perspektywy różnych dyscyplin naukowych i różnych doświadczeń działań praktycznych. Chcielibyśmy, by na seminarium znalazło się miejsce zarówno dla szczegółowych zagadnień, np. osiągania konkretnych celów edukacyjnych, jak szerokiego powiązania edukacji z formami działania państwa i przemianami społecznymi.
Seminarium otwierające nowy cykl poświęcone jest dyskusji wokół raportu „Poza horyzont: kurs na edukację. Przyszłość systemu rozwoju kompetencji w Polsce”, wydanego przez Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej oraz Małopolską Szkołę Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Autorzy raportu stawiają pytanie o potrzebne przemiany szeroko rozumianego systemu edukacji w perspektywie 20-30 lat.
Pierwsze spotkanie odbędzie się w czwartek, 10 grudnia 2020 r. w godz. 14:00-16:00. Link do Zooma organizatorzy wyślą po potwierdzeniu udziału na mail publicrelations@ifispan.edu.pl.
Serdecznie zapraszamy
Michał Federowicz, Artur Pokropek, Michał Sitek
Program seminarium
- Michał Federowicz, (IFiS PAN) – Powitanie uczestników
- Andrzej Rychard, (p.o. dyrektora IFiS PAN) – Otwarcie seminarium „Edukacja i społeczeństwo”
- Wprowadzenie do wybranych aspektów raportu:
- Jerzy Hausner, inicjator, współautor i redaktor raportu „Poza horyzont: kurs na edukację” (UEK) – Aksjologiczne podstawy systemu kształtowania kompetencji, reinstytucjonalizacja edukacji
- Krystyna Dynowska-Chmielewska, współautorka raportu (MCDN) – Znaczenie relacji w uczeniu się
- Panel dyskusyjny:
- Jolanta Choińska-Mika (UW),
- Ewa Radanowicz (Szkoła podstawowa, Radowo Małe),
- Tomasz Szkudlarek (UG),
- Andrzej Rychard (IFiS),
- Agata Bielik-Robson (IFiS)
- Dyskusja – moderator Michał Federowicz
Link do raportu: https://www.cen.gda.pl/download/2020-10/4229.pdf
źródło: IFiS PAN