„Szkoły celujące w zrównoważoną przyszłość” to innowacyjne narzędzie, które jest testowane przez stowarzyszenie „Na Styku” w wybranych szkołach w Trójmieście w ramach projektu „Get Up and Goals! Czas edukacji globalnej: Międzynarodowa sieć aktywnych szkół i uczenia się na rzecz osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju” współfinansowanego przez Unię Europejską. Narzędzie zostało przygotowane przez partnerską organizację projektu z Anglii Leeds Development Education Centre i zostało zaadaptowane do polskich realiów. Podobne narzędzie testowane jest w 12 krajach europejskich uczestniczących w projekcie.
CEL NARZĘDZIA
Narzędzie ma na celu diagnozę realizacji edukacji globalnej w szkołach poprzez m.in. rozpoznanie działań nauczycieli, uczniów oraz dyrekcji i administracji. Taka forma ma ułatwić realizację, a także ocenę całościowego podejścia do edukacji globalnej w szkole.
TESTOWANIE
Obecnie nauczyciele-koordynatorzy, którzy są zaangażowani w projekt „Get up and Goals!” testują narzędzie w swoich szkołach. Co ważne, narzędzie nie odnosi się tylko do uczenia i nauczania, ale również do innych obszarów szkoły, np. komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Obszary podzielone są na wskaźniki i dowody, które nakierują nauczycieli na działania związane z edukacją globalną. Zadaniem nauczycieli jest zidentyfikowanie obszarów działania w swoich szkołach oraz zebranie i dostarczenie dowodów na realizację wskaźników. Testowanie w szkołach projektowych trwa od marca do października 2020 r.
CERTYFIKAT
Szkoły, którym uda się zdiagnozować przynajmniej 10 z 18 wskaźników i dostarczyć odpowiednie dowody, otrzymają od Stowarzyszenia „Na Styku” certyfikat „Szkoły celujące w zrównoważoną przyszłość”. Wręczanie certyfikatu zaplanowane jest na międzysektorową konferencję dedykowaną edukacji globalnej w listopadzie 2020 w siedzibie CEN w Gdańsku.
Stowarzyszenie informuje, że jest to wersja testowa narzędzia, przygotowana na potrzeby projektu.
Narzędzie do samooceny szkoły: OTWÓRZ
Kontakt:
Koordynatorka projektu – Dobrawa Aleksiak
e-mail: dobrawa.aleksiak@
Strona projektu: https://www.
Facebook: https://www.



źródło: Stowarzyszenie "Na Styku"
Patronat merytoryczny:
